27. 6. 2023

5 tipů, jak využít moderní systémy ke snížení výrobních nákladů

Ceny surovin a materiálů stoupají, o drahých energiích nemluvě, do toho inflace, náklady na pracovní sílu, problémy s dodavateli materiálu… Prostě snížit v dnešní době náklady ve výrobě je pro manažery a majitele průmyslových firem opravdu výzva. A zároveň nutnost, pokud se nechtějí nechat převálcovat konkurencí. Máme pro vás pár dobrých rad, jak investovat do výroby a efektivněji řídit výrobní náklady. Jak si je přeberete, už je na vás.

Jak snížit výrobní náklady? Neškrtejte, naopak

 

Věřte nebo ne, razantní škrty nic nevyřeší. Často jsou spíš na škodu než ku prospěchu věci. Brzdí totiž firmu v dalším vývoji. Pokud to jde, zkuste raději najít způsob, jak ušetřit dlouhodobě. Dobře fungují investice do technologií, digitalizace a automatizace je jedním z klíčových kroků k efektivní výrobě.

Na úvod se sluší říct, že jsme (alespoň zatím) nepřišli na způsob, jak by mohl náš výrobní informační systém MES xMost snížit ceny energií nebo surovin. A neumí to ani žádný jiný. Přidaná hodnota MES systému je totiž jinde – pomůže vám odhalit problematická místa a sledovat výrobu v reálném čase. Odtud už je to jen kousek ke zlepšení procesů a zvýšení efektivity.

5 oblastí, kde vám monitoring strojů hodně pomůže

Nejlepší způsob, jak snížit náklady, je prostě neplýtvat (materiálem, časem, energiemi) a sledovat, co se u vás děje. S daty, o které se můžete opřít, snáz najdete způsob, jak výrobní procesy optimalizovat. Například sledováním vibrací předejdete selhání stroje, sledováním kvality předejdete problémům s výrobkem a sledováním spotřeby energie předejdete neefektivitě a zbytečným nákladům na energie.

Nejlepší způsob, jak vyřešit problém je nedovolit mu, aby vůbec nastal (nebo ho utnout hned na začátku).

1. Využití strojů a pracovních míst

Stroje mají vyrábět, proto je tam máte. Hezky se to říká, ale bez nějaké digitalizace hůř dělá. Pokud vedení firmy neví, jak přesně jsou jejich stroje využívané a kolik času se na nich pracuje, jen těžko může efektivně plánovat výrobu. A totéž platí o lidech.

Nedostatečné monitorování může také vést k neplánovaným výpadkům strojů, a ty zase vedou jen k dalšímu zdržení a nežádoucím nákladům. Ano, ve výrobě všechno souvisí se vším.

2. Jednodušší výrobní procesy

Tím, že MES sleduje a analyzuje průběh výroby, pomáhá odhalit případné nedostatky a úzká hrdla. A když víte, kde to vázne, stačí slabá místa odstranit, a tak proces nebo postup (např. přenastavení stroje nebo průchod výrobku přes pracoviště) zlepšit. 

3. Vyšší flexibilita

Trendem roku 2023 je nebývale velká variabilita (různorodost) zakázek. Jeden den pro zákazníka vyrábíte kvanta, druhý den jen pár kusů a třetí den zase pětkrát tolik. Na vás je, abyste se změnám na trhu přizpůsobili a také si o to pečlivěji vyhodnocovali, jestli se vám zakázka (při současných cenách energií) ještě vyplatí. A s tím vám náš MES systém pomůže.

 

4. Lepší plánování výroby

S proměnlivostí zakázek samozřejmě souvisí i skladování materiálu. Protože i to něco stojí (a snižuje cash-flow). Součástí MES je i sledování a správa zásob surovin a materiálů, což vede k přesnějšímu plánování výroby a zdrojů.

V Bartechu jsme šli ještě o kousek dál a vyvinuli jsme skladové řešení xStock, které vám dá přesnější informace o tom, jak sklad funguje nebo nefunguje a navíc poslouží jako program pro příjemky a výdejky.

5. Zvýšení kvality

I když se vám může zdát, že jsou náklady na výrobu (production cost) problém, pamatujte, že se šetření nikdy nesmí promítnou do kvality výrobku. Ta je totiž pro vaše zákazníky klíčová. A bez nich máte opravdu problém.

Zkuste na to jít úplně z opačného konce – výroba NOK kusů je stejně tak nákladná jako zbytečná. Sledováním výroby odhalíte problémy s kvalitou dřív, než vám stihnou přerůst přes hlavu a způsobit citelnější ztráty (ať už financí, nebo dobrého jména).

Vydržet se vyplatí

Nebudeme vám mazat med kolem pusy – jakýkoli proces zlepšování je dřina, která se ale stonásobně vrátí.

Chcete mít jistotu, že se vám investované prostředky do MES systému skutečně vrátí? Že má automatizace a digitalizace výroby reálné přínosy i pro váš byznys? Každou spolupráci začínáme implementací výrobního informačního systému na takzvané pilotní pracoviště – na jeden stroj a za cenu, se kterou se vejdete do operativních nákladů (takže se vyhnete složitému kolečku schvalování).

Návratnost celé investice je navíc velmi rychlá, a to díky těmto benefitům:

  • Přesné měření OEE bez závislosti na operátorech,
  • snížení prostojovosti a zvýšení produkce díky přesnému měření prostojů přímo ze stroje,
  • konec závislosti na operátorech při odvádění výroby,
  • okamžitý zásah v případě jakékoliv nestandardní situace díky automatickým alarmům (email, SMS), například prostoj trvá déle než půl hodiny, stroj je zapnutý ale nevyrábí, stroj má být vypnutý ale není atd.

Tak se do toho pusťte

 

Odebírejte novinky

Zásady ochrany osobních údajů